59a0f3_f7b46f4e768a4fa2b2f14b430cd2ff5e_mv2.gif
ახალგაზრდა მეცნიერთა საერთაშორისო კონფერენცია ICYS წელს ოცდამეერთედ ჩატარდა. ამჟამად კონფერენცია სერბეთის დედაქალაქ ბელგრადში გაიმართა. საქართველოს ნაკრები ჩვენი სკოლის 7 და ვაკის ფილიალის 1 მოსწავლით დაკომპლექტდა. მათ წარადგინეს ოთხი საპროექტო ნაშრომი. როგორც ყოველთვის, კონფერენცია საუკეთესოდ იყო ორგანიზებული. მასპინძლებმა მრავალფეროვანი ტური მოუწყვეს მონაწილეებს. ჯგუფზე განსაკუთრებით დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა წმინდა სავას და მარკოზის სახელობის მართლმადიდებლურმა ეკლესიებმა. ასევე განუმეორებელი იყო ექსკურსიები ავალას სატელევიზიო კოშკზე და გემით მოგზაურობა დუნაიზე. მათემატიკის სექციაში ორი ვერცხლისა და ერთი ბრინჯაოს მედლები – აი ასეთია ჩვენი მიღწევა ბელგრადის ICYS კონფერენციაზე. მასში 18 ქვეყნის 124 მოსწავლე მონაწილეობდა.
საქართველოს ნაკრებს გამარჯვება მოუტანეს შემდეგმა მოსწავლეებმა:
• გიორგი ჯგუშია და ნათია ჭეიშვილი –  ვერცხლის მედალი
• ირაკლი გორდაძე და ანდრია ასათიანი – ვერცხლის მედალი
• ლანა თედიაშვილი და ირაკლი ირემაშვილი – ბრინჯაოს მედალი
• ზურა შატავიძე და გიორგი ბერუაშვილი – საპატიო სიგელი
​​
ნაკრები ბელგრადში სტამბულის გავლით ჩავიდა. ამიტომაც, ბატონი მამუკას თაოსნობით ნაკრებმა სტამბულის ორი მთავარი ღირსშესანიშნაობა – აია სოფიას შესანიშნავი ტაძარი და სულთნის თოფქაფის სასახლე მოინახულა.

59a0f3_f7b46f4e768a4fa2b2f14b430cd2ff5e_mv2.gif
The international conference of young scientists ICYS was held for the twenty-first time this year. Currently, the conference was held in Belgrade, the capital of Serbia. The Georgian national team consisted of 7 students from our school and 1 student from the Vaki branch. They submitted four project papers. As always, the conference was well organized. The hosts organized a variety of tours for the participants. The group was particularly impressed by St. Sava and St. Mark's Orthodox churches. Excursions to the Avala TV Tower and a boat trip on the Danube were also unique. Two silver and one bronze medals in the mathematics section – this is our achievement at the ICYS conference in Belgrade. 124 students from 18 countries participated in it.
The following students brought victory to the Georgian national team:
• Giorgi Dzhushia and Natia Cheishvili -  silver medal
• Irakli Gordadze and Andria Asatiani - silver medal
• Lana Tediashvili and Irakli Iremashvili - bronze medal
• Zura Shatavidze and Giorgi Beruashvili - certificate of honor
​​
The team arrived in Belgrade via Istanbul. That's why the team, led by Mr. Mamuka, visited the two main sights of Istanbul - the magnificent Hagia Sophia and the Sultan's Topkafi Palace.