IJSO – ახალგაზრდა მეცნიერთა XV საერთაშორისო ოლიმპიადა წელს ბოტსვანის დედაქალაქ გაბორონეში გაიმართა. IJSO – ეს მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე რთული ოლიმპიადაა, ის 3 საბუნებისმეტყველო საგანში – ფიზიკა, ქიმია და ბილოგია იმართება. ოლიმპიადა 10 დღის განმავლობაში გრძელდება და სამ ტურად ტარდება. მოსწავლეები ერთმანეთს ტესტურ, თეორიულ და ექსპერიმენტალურ დავალებებში ეჯიბრებიან. გუნდის ლიდერები და მოსწავლეები ცალ-ცალკე იმყოფებიან. ლიდერები მონაწილეობენ ოლიმპიადის დავალებების არჩევაში და მათ თარგმნაში, თუმცა ყველა მონაწილე სრულყოფილად უნდა ფლობდეს ინგლისურ ენას. წელს ოლიმპიადაში, რომელიც 2-11 დეკემბერს ჩატარდა, მონაწილეობას 44 ქვეყანა იღებდა. საქართველოს ნაკრები მთლიანად ქართულ-ამერიკული უმაღლესი სკოლის X კლასის მოსწავლეებით დაკომპლექტდა. (რადგანაც ოლიმპიადაში მონაწილეთა ასაკი არ უნდა აღემატებოდეს 16 წელს). მის
შემადგენლობაში შედიოდნენ:
• ლიკა ღლონტი,
• მარიმ წულუკიძე,
• მარიამ ყანჩაველი,
• მარიამ საფარაშვილი,
• თათია კობახიძე,
• ალექსანდრე ერაძე
.
ისევე როგორც წინა წლებში, ჩვენი გუნდი წარმატებით გამოვიდა ოლიმპიადაზე. საქართველოს ნაკრებმა ბრინჯაოს მედალი დაიმსახურა.
ბოტსვანაში ჩვენი გუნდი დოჰას და იოჰანესბურგის გავლით გაემგზავრა. ყატარის ავიახაზებით მგზავრობის ხანგრძლივობამ  27 სთ შეადგინა.
ისევე როგორც წინა წლებში ბრწყინვალედ იყო ორგანიზებული ოლიმპიადის კულტურული პროგრამა. მოკოლოდის (Mokolodi) და ჯვანას  (Jwana) ბუნებრივი ნაკრძალების ფლორამ და ფაუნამ მონაწილეებზე წარუშლელი შთაბეჭდილება მოახდინა.
მომდევნო ოლიმპიადა ყატარში გაიმართება, საიდანაც მოწვევა უკვე მიიღო ჩვენმა გუნდმა.
კონფერენციის კულტურული ღონისძიება ძალზედ შთამბეჭდავი იყო. დახურვის ცერემონიაზე დიდი მოწონება დაიმსახურა ქართულმა პერფომანსმა.

IJSO - XV International Olympiad of Young Scientists was held this year in Gaborone, the capital of Botswana. IJSO - This is one of the most challenging Olympiads in the world, it is held in 3 natural sciences - physics, chemistry and biology. The Olympics last for 10 days and are held in three rounds. Students compete with each other in test, theoretical and experimental assignments. Team leaders and students are present separately. Leaders participate in the selection of Olympiad assignments and their translation, although all participants must be fluent in English. This year, 44 countries participated in the Olympics, which took place on December 2-11. The Georgian team was composed entirely of Georgian-American high school X grade students. (Because the age of participants in the Olympics should not exceed 16 years). hers
The composition included:
• Lika Glonti,
• Marim Tsulukidze,
• Mariam Kanchaveli,
• Mariam Saparashvili,
• Tatia Kobakhidze,
• Alexander Eradze
.
As in previous years, our team was successful in the Olympics. Georgian team won a bronze medal.
In Botswana, our team traveled through Doha and Johannesburg. The duration of travel by Qatar Airways was  27 hours.
As in previous years, the cultural program of the Olympics was brilliantly organized. The flora and fauna of the Mokolodi and Jvana natural reserves made an indelible impression on the participants.
The next Olympics will be held in Qatar, from where our team has already received an invitation.
The cultural event of the conference was very impressive. Georgian performance was highly praised at the closing ceremony.